Main content start
Scholarships & Awards Academy inspires the brightest minds

International Symposium on STEM Education 2021

photo

 

Most Innovative Award - A Visit to Microsoft Experience Centre

Group 4 (HKU Student Mentor: Emmanuella Agormeda-Tetteh)

Name School
Adrian Chan St Joseph's College
Cheng Yi Shien Singapore International School (Hong Kong)
Hsia Yik To Ernest Diocesan Boys' School
Kithuru Mohamed Ahamed Shafi  HKMA David Li Kwok Po College
Lau Lai Ching St Stephen's Girls' College
Sharon Chan Creative Secondary School
Turki Almansoori

Abu Dhabi Department of Education and Knowledge -                                                     Rize Honors Early Prep Program

Wong Yu Cardiff Sixth Form College
Yoo Chaemin Chloe Hong Kong International School
Yue Jet Zhang ESF South Island School

 

SDG Chamption - Job Shadowing at Global Citizen Capital

Group 8 (HKU Student Mentor - June Yip)

Name School
Jiang Haozhan Wuhan Foreign Languages School
Lee Ching Yan Pui Ching Middle School
Lee Edith Elizabeth ESF Sha Tin College
Li Ning Yu Heep Yunn School
Marcus Ko Jockey Club Ti-I College
Ng Leong Hang Nathan St Paul's Co-Educational College
Tan Hongrui Singapore International School (Hong Kong)
Tan Kee Meng Harrow International School Hong Kong
Tong Hei Tung Diocesan Girls' School
Warit Charaspreedalarp Mahidol Wittayanusorn
Wong Tsz Yan Vanessa Good Hope School

 

Best Fintech Solution Award - Internships at FinStep Asia

Group 12 (HKU Student Mentor: Milind Taneja)

Name School
Chen Chak Cheuk Cheung Chuk Shan College
Jonathan Han ESF West Island School
Kwan Cheuk Yin Evelyn Chinese International School
Lai Yan Tung St Paul's Convent School
Lee Yu Hang HKMA David Li Kwok Po College
Li Ka Yin ESF South Island School
Muhammad Ahmad  Beaconhouse School System, Defence campus, Lahore
Peramid Tansupasirivech Mahidol Witthayanusorn School
Wong Cheuk Yan Independent Schools Foundation Academy
Wong Ho Long Independent Schools Foundation Academy
Yu Yee Ting St Paul's School (Lam Tin)

 

Best Project Award - HKU Academy for the Talented Scholarships

Group 2 (HKU Student Mentor: Lee Hiu Long Hess)

Name School
Au Sheung Heen Shawn St Joseph's College
Cheng Kam Fung Diocesan Boys' School
Cheung Si Ya Elinor St Paul's Convent School
Ip Jing Chuen International Christian Quality Music Secondary and Primary School
Kaur Shruti YMCA of Hong Kong Christian College
Kim Tae Yoon ESF South Island School
Lee Tsun Lok Hong Kong Chinese Women's Club College
Ma Cheukhei Aidan ESF Renaissance College
Mae Chew Sunway College, KL
Pitchaya Paramavej Mahidol Wittayanusorn
Sze Hoi Ching Carmel Secondary School
Wendy Chan Wa Ying College